A 3-5 óra időtartamú gyalogos túra szervezhető kis csoportos csapatépítő programként, de középiskolások osztálykirándulásra is kiválóan alkalmas. A túra során Dél-Zala egyik legérdekesebb természeti látványosságával ismerkedhetünk meg. A kirándulás Nagybakónak körüli panorámatúra, hiszen a legmagasabb pontjától a legmélyebb szurdokon keresztül vezet. A túraútvonal nehéz, a legalacsonyabb pont 181 m a legmagasabb 289 m-en van az indulástól a célig. Teljesítése megfelelő felszerelést (túrabakancs) és kellő körültekintést igényel. A szurdokban az útvonal több helyen útitárs segítségét igényli.
Ez a csodálatos völgyben fekvő zsákfalu kedvelt kirándulóhely.
Nagybakónak központjában a templom mellett, valamint a kultúrház közelében találhatunk megfelelő parkolóhelyet, mielőtt indulunk.
A kirándulás a zöld jelzésen haladva a templom mögötti úton indul.
A túra hamarosan földúthoz ér, amely fokozatosan emelkedik. Bal kéz felől többször is remek kilátás nyílik az újudvari TV toronyra és az alattunk elhelyezkedő falura.
Ahol a zöld jelzés találkozik a kék + jelzéssel, forduljunk jobbra! Rövid, de annál meredekebb emelkedő megtétele után érkezünk fel a József hegyi haranglábhoz.
A haranglábnál forduljunk vissza és a kék + jelzésen haladjunk a falu felé. Az Arany János utcához érve a kék + mellett megjelenik a kék jelzés is. Kirándulásunkat a kék jelzés mentén folytatjuk.
A falut elhagyva útjelző tábla állít választás elé bennünket: Források vagy „Szúrdok”.
Javasoljuk, hogy először a források környékét látogassuk meg.
A faluból nyugat felé haladva, a kék jelzést követve érhetjük el a három forrást. Ezek közül az Árpád-forrás víz nélküli emlékforrás.
Az elágazáshoz visszatérve a kék háromszögjelzésen kell továbbmenni, hogy felfedezhessük a szurdok szépségeit. Utunk során csodálatos látványt nyújtanak az egyre mélyülő, meredek homokkő sziklafalak. Ha esős nap után érkezünk a szurdokba, akkor a könnyező falak látványát csodálhatjuk meg. A szurdok alján csobogó víz a kövek alól, a falakból szivárog. A szurdok végigjárása közben figyeljük meg az itt élő védett növényeket, az erdei cikláment, a száratlan kankalint, a farkasboroszlánt, a pirítógyökeret, a zalai bükkönyt, és a májmohát.
A szurdok talaja még nyári szárazság idején is nedves, ezért fokozott körültekintést igényel a haladás. Több helyen elmoshatja a víz a kijelölt utat, vagy épp kidőlt fa nehezíti az átjutást. A szurdok végéhez közeledve vaslétrákon kapaszkodhatunk fel az újudvari oldalra.
A szurdokból kiérve az úton forduljunk balra, továbbhaladva a kék és zöld jelzést mutató kereszteződésnél forduljunk Keletre (balra). A zöld jelzést követve haladjunk Nagybakónak felé.
Az út az erdőből kiérve a Rigó hegyi szőlők közé ér be, ahol ízelítőt kaphatunk a zalai szőlőművelés sajátosságaiból. Itt a keskeny parcellákhoz tartozó pincék jó része hétvégi házként funkciónál.
A szőlőhegyről újra láthatjuk a festői szépségű falucskát.
A települést a temetőnél érjük el, majd a Kisfaludy utcán és egy téren áthaladva, némi lépcsőzés beiktatásával érkezünk meg a kultúrházhoz, illetve a kicsit távolabbi, baloldalon elhelyezkedő templomhoz.
Mielőtt értékelne!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.